Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych - Bartosz Chudy i Krzysztof Tomaszewski, wcielili się w badaczy historii najnowszej, odkrywając losy Mariana Rączki ps. "Kościuszko" dowódcy antykomunistycznego oddziału „Dzielny”
oraz tajemnice ostatniej potyczki jego oddziału z siłami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) i Urzędu Bezpieczeństwa (UB).
Projekt "Przestrzeń publiczna miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej" jest formą rekrutacji do XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zadaniem uczniów było sprawdzenie, czy w gminie Gostyń są jeszcze miejsca odwołujące się do postaci, organizacji bądź wydarzeń związanych z systemem totalitarnym. Uczniowie podjęli się prześledzenia tematu, spotkali się z sekretarzem gminy Gostyń Panią Renatą Ignasiak oraz dyrektorem Muzeum Panem Robertem Czubem. Zbadali zasoby biblioteki w Gostyniu oraz prześledzili lokalne strony internetowe w poszukiwaniu informacji o losach Żołnierzy Wyklętych z naszego regionu. Przeprowadzili także sondę wśród mieszkańców, sprawdzając wiedzę w tym temacie lokalnej społeczności. Końcowym efektem podjętych działań było opracowanie i przeprowadzenie lekcji historii na temat oddziału AK Dzielny. Autorem lekcji była Pani Anita Woźniak - historyk w Zespole Szkół Zawodowych. W ciekawej formie zaprezentowała uczniom klas pierwszych ten wycinek historii naszej małej ojczyzny. Twórcy projektu chcą tym sposobem ocalić pamięć, a raczej przywrócić ją Żołnierzom Wyklętym, bo pamięć buduje naszą tożsamość. Uczniowie chcą upamiętnić tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, którzy podjęli walkę o naszą wolność i niepodległość. Chcą ocalić ich od zapomnienia.