Uczniowie klasy pierwszej technikum byli uczestnikami spotkania autorskiego z panem Romanem Czejarkiem, które odbyło się 10 kwietnia 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.
Na wstępie dyrektor biblioteki pan Hübner powitał gościa, a pani Halina Radoła przedstawiła sylwetkę pana Romana Czejarka.
Wspomniała, że jest znanym dziennikarzem radiowym prowadzącym w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. audycje: Lato z Radiem, Cztery pory roku, Sygnały Dnia, Muzyka i Aktualności, Z kraju i ze świata.
W mediach publicznych TVP 1 i TVP 2 znany jest z takich programów jak: Kawa czy herbata, Nocne Rozmowy, Trudne pytania, Niezwykłe podróże ludzi i rzeczy, Pytania o Unię, Gilotyna, Telemillenium, Pytanie na śniadanie. Pracował też w telewizji komercyjnej TVN / TTV: Raz lepiej raz gorzej, Studio TTV.
Następnie głos zabrał zaproszony gość, który zapytał zgromadzoną młodzież, o czym ma opowiadać – o pracy w radiu, czy o podróżach. Uczestnicy spotkania zainteresowani byli podróżami. Pan Czejarek stwierdził, że obok dziennikarstwa, zwiedzanie Polski i poznawanie dalekich krajów jest jego drugą pasją.
Prezentując piękne zdjęcia, krótko opowiedział o Kubie, jej bohaterach i życiu codziennym mieszkańców po śmierci Fidela Castro, o biedzie w Laosie. Wspomniał też o przygotowaniach, szkoleniach i ćwiczeniach w kraju, jakie muszą przejść osoby wyjeżdżające do Afganistanu. Podzielił się również informacjami o samym pobycie i pracy dziennikarskiej w polskiej bazie w Afganistanie. Pokazał również fotografie najcenniejszych starożytnych zabytków Syrii, które niestety w większości już nie istniejących, zostały zniszczone przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego podczas trwającej obecnie w Syrii wojnie domowej. Szczególnie dużo zniszczeń odnotowano w Aleppo, większość zabytków można oglądać już tylko na zdjęciach.
Najwięcej jednak czasu podróżnik poświęcił Peru, państwu, które najchętniej odwiedza i najbardziej lubi. W roku 2008 i 2009 pan Czejarek wziął udział w wyprawach badawczych na dno kanionu Colca w Ameryce Południowej, zorganizowanych przez przyjaciela Jurka Majcherka. Podróżnik podczas tych ekspedycji pełnił funkcję rzecznika prasowego. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, że charakterystycznymi dla kanionu ptakami są wspaniale i olbrzymie kondory, których rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 4 m. Pomimo swojej wielkości są niegroźne dla ludzi, mają różne kolory, godzinami szybują nad kanionem stanowiąc atrakcję turystyczną. Ponadto pan Roman opowiedział o tym, jak żyją i czym żywią się mieszkańcy Peru, o spotkaniach z ciekawymi ludźmi np. szamanem, czy „najbogatszym” sołtysem wsi, którego chata posiadała dwie izby. Na zdjęciach pokazał skaliste i strome tereny Peru porośnięte olbrzymimi niebezpiecznymi kaktusami, których „skaczące kulki” mogą dotkliwie poranić. Podczas podróży pana Czejarka zaintrygowały kopczyki z kamieni znajdujące się w różnych miejscach i siedzący przy nich ludzie. Jak się później okazało są to kopczyki służące do rozmów z Matką Ziemią. Ponadto usłyszeliśmy wiele innych ciekawostek o tym tak odległym od Polski kraju.
Na zakończenie była możliwość zrobienia sobie zdjęcia z radiowcem i podróżnikiem oraz zapoznanie się z książkami napisanymi przez gościa. Młodzież oklaskami podziękowała za barwną i bardzo interesującą opowieść.