W dniach 14-18 listopada 2016 roku po raz dziewiąty został zorganizowany w Polsce Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. Celem ŚTP jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach ŚTP nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Otwarta firma”. Dla przedsiębiorstwa była to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymała zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy. W tym roku postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę i zaprosić przedstawicieli kilku firm/instytucji gostyńskich.

„Polski system ubezpieczenia społecznego” – wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Gostyniu

Dnia 14 listopada br. uczniowie 4 klasy Technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista udali się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gostyniu. Była to doskonała okazja do poznania zasad funkcjonowania tej instytucji. Pracownicy ZUS zapoznali młodzież z historią polskiego systemu ubezpieczeń społecznych oraz przedstawili rodzaje świadczeń jakie przysługują każdemu kto płaci składki. Uczniowie uzyskali również informacje na temat obowiązków początkującego przedsiębiorcy w zakresie składek oraz na temat Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jak się okazało korzystanie z tej platformy bardzo ułatwia rozliczanie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Informacje uzyskane od pracowników ZUS z pewnością pozwolą młodym ludziom na podejmowanie samodzielnych, świadomych decyzji po wejściu na rynek pracy.

„Podatki czyli co powinieneś wiedzieć na ich temat” – spotkanie z przedstawicielami urzędu skarbowego w Gostyniu

Dnia 14 listopada br. uczniowie klasy trzeciej Technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista spotkali się z przedstawicielami gostyńskiej „skarbówki”. Spotkanie miało charakter pogadanki na temat podatków, które dotykają każdego z nas. Goście zwrócili również uwagę na formalności jakie należy załatwić w urzędzie skarbowym rejestrując działalność gospodarczą. Warto było posłuchać o formach opodatkowania działalności gospodarczej. Na zakończenie panie przypomniały o zasadach Loterii Paragonowej. Mimo, że trwa od ubiegłego roku nie wszyscy jednak słyszeli o tej narodowej akcji.

„Planowanie własnego biznesu” – spotkanie z przedstawicielami SWPPG

Dnia 17 listopada br. młodzież z klasy I Technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista i technik organizacji reklamy gościła na swojej lekcji pracowników Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. Warsztaty jakie zostały przeprowadzone wzbudziły duże zainteresowanie wśród młodzieży. Na podstawie case study musieli sami wyciągnąć wnioski tj. wskazać pomysł na biznes. Na spotkaniu zostało również poruszone zagadnienie dotyczące planowania biznesu. Jak się okazuje nie wystarczy tylko chęć i determinacja i sukces przyjdzie sam. Istotna jest misja i wizja firmy. „Przedsiębiorca musi wiedzieć dlaczego istnieje na rynku i dokąd zmierza”- przekonywali goście. Te słowa zapewnie przypomną sobie uczniowie gdy będą planować swoją działalność gospodarczą. Na zakończenie spotkania młodzież wykonała ćwiczenie dotyczące planowania, które zaprezentowała na forum klasy.

„Druk 3D” – spotkanie z pracownikami firmy Fucco Design

20 listopada 2014 roku przybyli do naszej szkoły pracownicy firmy Fucco Design z Leszna, którzy omówili i zaprezentowali druk w formacie 3D. Drukowanie 3D to proces polegający na wykonywaniu fizycznych obiektów na podstawie komputerowych modeli wykonanych w dowolnym programie do projektowania przestrzennego. W tym celu omówiono uczniom jak działa drukarka trójwymiarowa. Goście szczególną uwagę zwrócili na cechy tego procesu, tj. dostępność dla każdego, ogromną liczbę zastosowań – w każdym domu i w każdej firmie, dużą wytrzymałość wydrukowanych przedmiotów, a także szeroką gamę dostępnych materiałów i możliwości dalszej obróbki. Na uwagę zasługiwał fakt, że druk 3D można zastosować w produkcji np. części zamiennych, makiet architektonicznych, prototypów, ozdób, zabawek zaprojektowanych specjalnie dla i według wizji klienta.

„Kredyt – co oferują banki?”  - spotkanie z pracownikiem Alior Banku S.A.

Dnia 15 listopada 2016r. uczniowie klasy 3 Technikum kształcący się w zawodzie technik ekonomista wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem Alior Banku S.A. – panią Aldoną Majchrzak, absolwentką naszej szkoły, aby porozmawiać o zasadach przyznawaniu kredytu zarówno klientom indywidualnym jak i  instytucjonalnym. Głównym tematem pogadanki młodzieży z pracownikiem banku było poznanie formalności związanych z ubieganiem się o przyznanie kredytu. Podczas spotkania zostały przybliżone uczniom informacje na temat rodzajów kredytów, warunkach ich otrzymania, kosztach kredytu i jego spłaty. Menadżer banku szczególną uwagę poświęcił zasadom obliczania odsetek od kredytu oraz sprawdzania zdolności kredytowej potencjalnych klientów banku. Podczas spotkania pani Aldona Majchrzak wskazała formy zabezpieczenia kredytu oraz udzieliła cennych wskazówek dotyczących ryzyka związanego z przyznaniem kredytu w walucie obcej.

Projekty