Uczennice z naszej szkoły wzięły udział w wojewódzkim etapie olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych", który odbył się w poznańskim ZUS-ie.

Już po raz trzeci poznański ZUS zorganizował olimpiadę z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. W tym roku w ścisłym finale znalazło się 20 reprezentacji szkół z całego woj. wielkopolskiego. Pytania na teście nie były łatwe.

Trzeba było wiedzieć m.in. komu przysługuje renta rodzinna czy zasiłek macierzyński, w jakiej wysokości są wypłacane zasiłki z ubezpieczeń społecznych albo jaka jest stopa procentowa składki wypadkowej.

Jedno z pytań dotyczyło okresów nieskładkowych, które są uwzględniane m.in. przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Z testem zmierzyły się trzy uczennice z Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu: Agnieszka Pluta, Zuzanna Szymczak i Marcelina Olejniczak. Dziewczyny zdobyły 20 pkt na 25 możliwych i w ten sposób zajęły IV miejsce w Wielkopolsce.

- Niektóre pytania były podchwytliwe. Napisałyśmy cały test, ale do końca się zastanawiałyśmy, czy odpowiedzi są poprawne - powiedziały. O zajęciu III i IV miejsca zadecydował krótszy czas oddania wypełnionego testu.

Od trzech lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje w szkołach ponadgimnazjalnych projekt "Lekcje z ZUS". Uczniowie dowiadują się, dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, jakie korzyści wynikają z opłacania składek, poznają zasady funkcjonowania systemu emerytalnego.

Celem tego konkursu było upowszechnianie wśród uczniów szkół średnich wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, niezbędnej na przykład przy podejmowaniu decyzji w życiu zawodowym. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dostarczać praktycznej wiedzy przyszłym przedsiębiorcom.

Niewątpliwym sukcesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest nie tylko to, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży i placówek oświatowych, ale także fakt, iż zdobyta wiedza, jak twierdzi młodzież uczestnicząca w rywalizacji, okaże się przydatna ich rodzinom i otoczeniu, bowiem pełnią oni teraz w swoim środowisku rolę ekspertów z tematyki ubezpieczeń społecznych

Założeniem projektu było także to, by młodzi ludzie w nim uczestniczący zdobyli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także umiejętności użyteczne na zmiennym rynku pracy, np. jak zgłosić się do ZUS jako przedsiębiorca, jak zgłosić pracowników czy rozliczyć składki za pomocą pierwszego kompleksowego e-urzędu w Polsce - Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Aby wziąć udział w olimpiadzie i przyswoić tak rozległą i przydatną wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych uczniowie zrealizowali program 4 lekcji, których treść została przygotowana przez metodyków nauczania, a ich program odpowiada podstawie programowej z zakresu „Wiedzy o społeczeństwie” oraz „Podstaw przedsiębiorczości”.

Projekty