Szkoła po raz kolejny wygrała konkurs w ramach programu Erasmus+ i otrzymała pieniądze na realizację indywidualnego projektu.
Wartość finansowa projektu 102 tysiące euro. Wsparcie finansowe szkoła dostała na przygotowanie i przeprowadzenie projektu "Laboratorium zawodowe" dla kucharzy oraz technika informatyka i logistyka, którzy odbędą dwutygodniowe praktyki w zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego we Frankfurcie nad Odrą.
Tym razem 60 uczniów wyjedzie w trzech różnych terminach. Kucharze wezmą udział w innowacyjnym programie stażu - "Kuchnia prozdrowotna - menu dla wybranych chorób cywilizacyjnych". Technik informatyk zrealizuje program stażu pt."Rozwój i zastosowanie cyfrowych procesów graficznych". Efektem końcowym ich praktyk będzie baner reklamujący odbyty staż. Trzecia grupa młodzieży, kształcąca się w zawodzie technik logistyk, zrealizuje program "Przedsiębiorstwo logistyczne w regionie transgranicznym."
Co należało zrobić, aby otrzymać wsparcie finansowe na realizację projektu?
Aby przystąpić do programu musieliśmy wykazać się współpracą z zagranicznym partnerem. Wniosek składany do NARODOWEJ AGENCJI to kilkadziesiąt stron, zawierających szczegółowe informacje o planowanej praktyce, stażu jak również o działaniach związanych z przygotowaniem, ewaluacją, upowszechnianiem i podsumowaniem projektu. Aplikowanie wniosku odbywa się drogą elektroniczną w wyznaczonym przez Narodową Agencję terminie.
Wybór partnera z Frankfurtu jest efektem dobrej współpracy naszej szkoły z Zakładem Promowania Kształcenia Zawodowego.
Co daje program?
Program Erasmus+ promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów. Niezwykle ważne jest przy tym kształtowanie otwartości i wrażliwości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków życia i pracy w różnych krajach europejskich.
Jakie są cele realizowanego w szkole projektu?
Celem projektu jest: poszerzenie wiedzy teoretycznej zdobytej przez uczniów na zajęciach szkolnych oraz zastosowanie jej w praktyce oraz pozyskanie nowych kwalifikacji i kompetencji. Dzięki tej praktyce uczniowie będą mieli możliwość rozwoju swojej dalszej drogi zawodowej, jak również staną się bardziej konkurencyjni i elastyczni na rynku pracy. Uczniowie ZSZ będą odbywać praktykę w 3 grupach.
Autorami i koordynatorami projektu są nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu: Magdalena Jasik – Wiśniewska, Joanna Marcinkowska oraz Tymoteusz Wiśniewski.