W dniach 4, 5 i 8 listopada br. w naszej szkole odbywały się spotkania pod hasłem "SOS dla środowiska, czyli segregujący, oszczędny, świadomy".

W prelekcjach brali udział uczniowie wszystkich klas pierwszych. Wypowiedzi uczestników dowodzą, że spotkania były owocne, kształtujące postawy proekologiczne  i przydatne w życiu codziennym.

Aleksander Zaremba z klasy 1TC wspomina spotkanie „Pani Justyna Piwońska, działająca w imieniu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, przygotowała bardzo interesującą prezentację. Mieliśmy okazję poznać kilka ciekawostek ze świata ekologii. Usłyszeliśmy również mnóstwo przykrych faktów, ukazujących, że nasza planeta codziennie jest przez nas zanieczyszczana ogromną ilością śmieci. Z tego powodu z dnia na dzień coraz bardziej niszczymy nasze środowisko.  Niektórzy z uczniów mogli wykazać się swoją wiedzą dotyczącą segregacji odpadów. Zadanie pozornie proste, a w życiu nie zawsze umiemy wrzucić śmieci do odpowiedniego pojemnika. Mamy nadzieję, że wiedza, która została nam przekazana zaowocuje w przyszłości i pozwoli lepiej dbać o nasze środowisko.”

Uczennica Otylia Frąckowiak z klasy 1TEP zauważa  „W naszych czasach śmieci znajdują się już wszędzie, nawet w kosmosie, ale na całe szczęście są plany na wprowadzenie w życie śmieciarek kosmicznych, które usuwałyby je. Każdy z nas wytwarza średnio 1 kg śmieci na dzień. Skutkiem tego są:
-zaśmiecone lasy, oceany, plaże, miasta itp. 
-zatrucia zwierząt, które zjadają śmieci myśląc, że to pożywienie, co powoduje ich śmierć, 
-zniszczenie środowiska, 
-i wiele innych. 
Więc co robić, aby ograniczyć produkcję śmieci? Polecamy przeczytać książki Amy Korst "Styl Życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej" oraz Katarzyny Wągrowskiej "Życie Zero Waste", w których umieszczone są wskazówki i sposoby dotyczące ekologicznego stylu życia. Mamy również kilka sprawdzonych sposobów na niezaśmiecanie środowiska:
-segregowanie śmieci,
-zastępowanie rzeczy jednorazowego użytku na wielorazowe,
-kupowanie żywności bez opakowania, jeśli jest to możliwe,
-używanie własnych toreb na zakupy zamiast reklamówek foliowych,
-oddawanie nadmiaru żywności do specjalnych lodówek dla osób potrzebujących,
-kupowanie rzeczy, które mają ekologiczne opakowania.
Od 2020 roku będą wprowadzone kosze bio, do których będziemy wrzucać: fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj, odpadki warzywne i owocowe, obierki warzyw i owoców, resztki z talerza (bez mięsa i kości), kwiaty cięte i doniczkowe, liście i chwasty, rozdrobnione gałęzie i trawę, a kartonowe opakowania od napojów będą wrzucane do pojemników z tworzywem sztucznym, a nie jak dotychczas do pojemników przeznaczonych dla papieru. Posługując się tymi prostymi, ale jakże ważnymi metodami, możemy chronić naszą planetę i ocalić ją przed zaśmieceniem.”

Projekty