Celem tego ogromnego przedsięwzięcia jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
W ramach ŚTP podejmuje się wiele bardzo zróżnicowanych działań: od szkoleń i wykładów, po przedstawienia i happeningi. Dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu była to okazja, aby wziąć udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Biznes przy tablicy”. Szkołę odwiedziło wielu ciekawych gości.
W dniu 18 listopada odbyło się spotkanie młodzieży klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik organizacji reklamy z przedstawicielami Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego na temat „Gdzie szukać pomocy przy uruchamianiu działalności gospodarczej?”. Na spotkaniu zostały omówione procedury rejestracji działalności gospodarczej. Obecnie coraz więcej osób chce założyć własną działalność. Daje ona większą swobodę i możliwości. Jednak większość rezygnuje z tego pomysłu, bojąc się związanych z tym formalności. Pracownik SWPPG uświadomił młodzież, że proces ten jest coraz prostszy i szybszy. Uczniom został przedstawiony wniosek CEIDG i sposób wypełnienia tego dokumentu.
Dzień później pracownicy Urzędu Skarbowego w Gostyniu przedstawili uczniom klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista oraz technik organizacji reklamy zasady rozliczeń obowiązujące w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Spotkanie miało charakter pogadanki na temat podatków, które dotykają każdego z nas. Goście zwrócili również uwagę na formalności jakie należy załatwić w urzędzie skarbowym rejestrując działalność gospodarczą. Warto było posłuchać o formach opodatkowania działalności gospodarczej. Jakie formy opodatkowania są dopuszczalne przez polskie przepisy? Czym się od siebie różnią? Która z nich będzie najbardziej optymalna dla danej firmy? Na zakończenie pracownicy urzędu skarbowego opowiedzieli o modelu split payment czyli podzielonej płatności dotyczącej podatku VAT.
Kolejnym gościem naszej szkoły byli pracownicy PKO BP, którzy wyjaśnili młodzieży jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej i skutecznie chronić swoje oszczędności przed cyberatakiem oraz przedstawili najnowsze zagrożenia dotyczące bankowości internetowej i mobilnej. W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie klas II Technikum kształcącego w zawodzie technik organizacji reklamy i technik obsługi turystycznej, IV Technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista i technik organizacji reklamy.
Do szkoły zawitała także Państwowa Inspekcja Pracy z Leszna. Inspektorzy uświadomili młodzieży jakie zagrożenia występują w środowisku pracy, a także przekazali wiedzę z zakresu prawnej ochrony pracy i bezpieczeństwa pracy. Omówione zostały umowy o pracę, sposoby rozwiązywania stosunku pracy, czas pracy, obowiązki pracodawcy w stosunku do zatrudnionych pracowników. Nasza szkoła już od wielu lat współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy w ramach realizacji programu edukacyjnego dla szkół ponadpodstawowych „Kultura bezpieczeństwa”, dzięki któremu młodzi ludzie będą lepiej przygotowani do podjęcia pierwszej pracy. Działania prowadzone przez szkołę na pewno w jakimś stopniu przyczynią się do tego, że wielu z nich uniknie wypadków, które spowodowane są brakiem wiedzy i świadomości zagrożeń zawodowych oraz będą mogli lepiej i skuteczniej zadbać o egzekwowanie należnych im uprawnień pracowniczych.
ZSZ w Gostyniu odwiedziła również Pani Eliza Nowak – Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Gostyniu Dnia 20 listopada 2019 r. uczniowie klas I technikum kształcącego w zawodzie technik reklamy oraz klasy IV technikum kształcącego w zawodzie technik handlowiec wzięli udział w spotkaniu, które miało na celu przede wszystkim upowszechnienie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o prawach konsumentów, których znajomość we współczesnej gospodarce rynkowej jest niezbędna w codziennym życiu. Głównym tematem pogadanki było poznanie zasad dotyczących praw konsumentów do reklamacji, rękojmi oraz gwarancji. Powiatowy Rzecznik Konsumentów zwrócił uwagę na zasady składania reklamacji rzeczy sprzedanych i usług oraz na prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość. Podczas spotkania pani Eliza Nowak posługiwała się wieloma przykładami ze swojej praktyki zawodowej i udzieliła wskazówek jak radzić sobie w sytuacjach, gdy zakupiony przez konsumenta towar nie spełnia oczekiwanych funkcji.
W czasie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości gościliśmy w naszej szkole także pracowników Alior Banku i Santander Banku.
Dnia 21 listopada 2019 r. uczniowie klasy II i III technikum kształcącego w zawodzie technik organizacji reklamy oraz III technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista wzięli udział w prelekcji na temat „Konta, lokaty, kredyty – czyli co oferują banki?”. Gościem spotkania była pani Aldona Majchrzak - pracownik Alior Banku S.A. Celem prelekcji było przedstawienie młodzieży szerokiej oferty produktów bankowych: różnych rodzajów kredytów - ryzyka związanego z ich zaciąganiem, prowizji pobieranej przez banki, lokat oraz kont osobistych z aktualnymi promocjami bankowymi.
21 listopada odbyło się także spotkanie uczniów klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik organizacji reklamy i technik obsługi turystycznej z pracownikami Santander Bank Polska S.A. w Gostyniu. Tematem spotkania było „Bezpieczne bankowanie”. Celem spotkania było przybliżenie młodzieży tematyki związanej z bezpieczeństwem podczas korzystania z bankomatu, wpłatomatu oraz z karty. Młodzież miała również okazję poznać sposoby na bezpieczne korzystanie z bankowości mobilnej, zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z banku w komputerze, telefonie oraz z infolinii. Uczniowie mogli także zadawać pytania, na które chętnie odpowiadali goście. Tematyka spotkania bardzo zainteresowała uczniów. Niestety nie wszyscy użytkownicy bankowości internetowej mają świadomość, jak ważne jest ich praktykowanie. Wystarczy chwila nieuwagi, a nasze oszczędności mogą szybko stopnieć, dlatego wiadomości, które uczniowie zdobyli podczas lekcji były bardzo cenne.
W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości swoje drzwi przed uczniami ZSZ otworzyły ZUS Biuro Terenowe w Gostyniu i Mondi Simet sp.z o.o. w Grabonogu.
W dniach 18 i 20 listopada 2019 r. uczniowie klasy II technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista i technik organizacji reklamy oraz IV technikum kształcącego w zawodzie technik organizacji reklamy udali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Nowe Wrota w Gostyniu. Wzięli tam udział w prelekcji na temat „Dlaczego warto się ubezpieczać?” prowadzonej przez pracowników ZUS-u. Uczniom została przybliżona wiedza na temat rodzajów ubezpieczeń, ze szczególnym uwzględnieniem ubezpieczeń społecznych. Przekonano ich również, że warto być ubezpieczonym, wskazując na jakie świadczenia mogą liczyć, gdy płacą składki. Natomiast 19 listopada 2019 roku uczniowie klasy III technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista odwiedzili lokalnego przedsiębiorcę MONDI SIMET SP. Z O.O. w Grabonogu. Firma ta jest wiodącym w Polsce producentem opakowań i kartonów z tektury falistej. Jej produkty możemy spotkać w sieciach handlowych, takich jak Ikea, Biedronka Amazon. Pierwszym punktem wycieczki było spotkanie z Dyrektorem Produkcyjnym, który zapoznał uczestników z historią korporacji, strategią działalności. Zanim uczniowie ruszyli zwiedzać firmę odbyli szkolenie bhp w zakresie bezpiecznego poruszania się po przedsiębiorstwie. Zostali wyposażeni w ochronne obuwie robocze i zatyczki chroniące słuch.Ekonomiści zwiedzili: linię produkcyjną, dział projektujący opakowania i obsługujący klientów krajowych i zagranicznych.
Wszystkie wizyty były bardzo udane i należy je uznać za niezwykle cenne lekcje – lekcje prawdziwego życia. Wszyscy goście zgodnie podkreślali znaczenie sumiennej pracy i uczciwości w codziennej działalności biznesowej.
Koordynacją obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu zajęły się Panie Kinga Szymczak, Anna Bugzel, Joanna Misiak i Aldona Baran.