Dnia 19 kwietnia 2024 młodzież i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile
organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Celem tej inicjatywy jest przypomnienie młodzieży mało znanej karty historii stolicy naszego kraju – powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Akcja ta podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Wpaja uczniom, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.
Odwołując się do symbolu jakim stał się żonkil, chcieliśmy uświadomić i uwrażliwić uczniów naszej szkoły na krzywdę Powstańców.
W ramach akcji:
- uczniowie wykonali na godzinach wychowawczych papierowego żonkila symbolizującego zagładę Żydów w getcie,
- nauczyciele przeprowadzili zajęcia korzystając z gotowych scenariuszy zajęć i kart pracy oraz przygotowanych przez Muzeum Polin filmów edukacyjnych zapoznając uczniów z historią wybuchu powstania w getcie warszawskim,
- w szkole została wykonana gazetka ścienna na temat powstania w getcie warszawskim,
- samorząd uczniowski rozdawał podczas przerw papierowe żonkile, zachęcał do wykonywania zdjęć z żonkilem i wstawiania ich na media społecznościowe z oznaczeniem # Łączy nas pamięć.