1. Czy uczniowie zostaną przygotowani do wyjazdu?
2. Jaki dowód dostaną uczniowie, że odbyli praktykę zawodową?
3. Co zapewnia organizator uczniom?
4. Czy po powrocie z praktyki projekt jest zakończony?
5. Kto udziela informacji na temat projektu?

1. Czy uczniowie zostaną przygotowani do wyjazdu?

Przygotowanie uczniów wyjeżdżających na praktykę będzie odbywało się zarówno w kraju, jak i za granicą poprzez uczestnictwo:

• w zajęciach przygotowujących w zakresie języka niemieckiego.
    Cel zajęć: uczeń potrafi porozumiewać się w codziennych sytuacjach. Zajęcia prowadzone będą w 2 grupach, według podziału na typ praktyki, tj. osobno grupa kucharzy i osobno grupa stolarzy. Uczniowie w ramach tych zajęć poznają słownictwo, które nie jest objęte podstawą programową oraz programem nauczania, ale jest niezbędne do komunikacji  w trakcie odbywania praktyki zawodowej.
  • w zajęciach z psychologiem, pedagogiem,
  • w wycieczce do Drezna,
  • za granicą, w trakcie pobytu na praktyce zawodowej we Frankfurcie.
    Uczniowie wraz z opiekunami po godzinach praktyk oraz w weekendy zwiedzą muzeum historii kultury i regionu Frankfurt, muzeum młodej sztuki, muzeum Kleista (muzeum literatury), muzeum sportu oraz tor kolarski, strzelnicę sportową i spotkają się osobiście z Manfredem Kurzerem – Mistrzem Olimpijskim w strzelectwie z Aten w 2004roku.

2. Jaki dowód dostaną uczniowie, że odbyli praktykę zawodową?

Zespół Szkół Zawodowych wystąpi o Europass Mobility, który będąc identycznym w każdym z krajów Unii Europejskiej, ułatwi  praktykantom udokumentowanie swoich umiejętności również poza granicami kraju. Uczniowie otrzymają też certyfikaty uczestnictwa w projekcie od Zakładu Promowania Kształcenia Zawodowego we Frankfurcie, które będą zawierać potwierdzenie zdobytych umiejętności i kwalifikacji.

3. Co zapewnia organizator uczniom?

• przejazd w obie strony
  • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych z łazienką i TV
  • pełne wyżywienie w miejscu pobytu (4 posiłki dziennie); do dyspozycji uczestników oddany będzie również na każdym piętrze 1 aneks kuchenny. Internat znajduje się na terenie ośrodka praktyk.
  • dla każdego uczestnika zostanie wykupione ubezpieczenie zagraniczne
  • niezbędne materiały do odbycia praktyki, a tym samym do wykonania produktów końcowych
  • zakup odzieży roboczej
  • zakup środków i pomocy dydaktycznych

4. Czy po powrocie z praktyki projekt jest zakończony?

Nie, projekt trwa do czerwca 2011 roku, a zakończy go podsumowanie w budynku Zespołu Szkół Zawodowych, na które zostaną zaproszeni między innymi: pracodawacy, przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych oraz przedstawiciele strony przyjmującej, tj. partnera projektu.

5. Kto udziela informacji na temat projektu?

Koordynatorami projektu i jego autorkami są pani Joanna Marcinkowska oraz pani Magdalena Jasik-Wiśniewska.